Aist vs Type 073 / 073A / 073III
The Aist and the Type 073 / 073A / 073III are both Amphibious vessel classes. The Type 073 / 073A / 073III displaces 1,690 tons — 5.6x the Aist's 303 tons. The Aist reaches 70 knots vs 18 knots for the Type 073 / 073A / 073III. Operational range is 120 nautical miles for the Aist vs 1,000 for the Type 073 / 073A / 073III. The Aist carries a crew of 15 vs 60 for the Type 073 / 073A / 073III. The Aist was produced in 20 units vs 1 for the Type 073 / 073A / 073III. The Aist was commissioned in 1975, 5 years before the Type 073 / 073A / 073III (1980).
| Ex-USSR amphibious landing craft, introduced in 1975, reaches speeds of 70 knots using gas turbine propulsion. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Air-cushioned landing craft |
| Manufacturer | Almaz Shipbuilding Company |
| Year introduced | 1975 |
| Number built | 20 units |
| Estimated unit price | NA |
| Chinese medium landing ship, 1,690 tons displacement, entered service in 1980. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Medium landing ship |
| Manufacturer | Chinese State Industry |
| Year introduced | 1980 |
| Number built | 1 unit |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 303 tons ◉ |
| Maximum speed | 70.0 knots ◉ |
| Range | 120 nm at 50 knots ◉ |
| Length | 47.3 m ◉ |
| Beam | 17.8 m ◉ |
| Crew | 15 ◉ |
| Propulsion | 2 × 9,600 hp (7.2 MW) DT-4 Kuznetsov NK-12MV gas turbines driving 4 axial lift fans and 4 propeller units (4 × four-bladed variable-pitch propellers, 2 pusher, 2 tractor) |
| Armament |
|
| Displacement | 1,690 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | 1,000 nm at 16 knots ◉ |
| Length | 77.4 m ◉ |
| Beam | 10.4 m ◉ |
| Crew | 60 ◉ |
| Propulsion | -- |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Aist-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Type 073 / 073A / 073III-class has greater displacement at 1,690 tons compared to the Aist-class's 303 tons.
Which is faster, the Aist-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Aist-class is faster with a maximum speed of 70 knots compared to the Type 073 / 073A / 073III-class's 18 knots.
Which has longer range, the Aist-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Type 073 / 073A / 073III-class has a longer range at 1,000 nautical miles compared to the Aist-class's 120 nautical miles.
Which is longer, the Aist-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Type 073 / 073A / 073III-class is longer at 77.4 meters compared to the Aist-class's 47.3 meters.
How many crew members do the Aist-class and Type 073 / 073A / 073III-class have?
The Type 073 / 073A / 073III-class has a larger crew complement of 60 compared to the Aist-class's 15 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Aist-class or Type 073 / 073A / 073III-class?
The Aist-class has been built in greater numbers with 20 vessels compared to 1 vessels of the Type 073 / 073A / 073III-class.