Aist vs Type 074
The Aist and the Type 074 are both Amphibious vessel classes. The Type 074 displaces 800 tons — 2.6x the Aist's 303 tons. The Aist reaches 70 knots vs 18 knots for the Type 074. The Aist carries a crew of 15 vs 56 for the Type 074. The Aist was produced in 20 units vs 15 for the Type 074. The Aist was commissioned in 1975, 20 years before the Type 074 (1995).
| Ex-USSR amphibious landing craft, introduced in 1975, reaches speeds of 70 knots using gas turbine propulsion. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Air-cushioned landing craft |
| Manufacturer | Almaz Shipbuilding Company |
| Year introduced | 1975 |
| Number built | 20 units |
| Estimated unit price | NA |
| Chinese landing ship medium, introduced in 1995, has a displacement of 800 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship medium |
| Manufacturer | Wuhu Shipyard |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | 15 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 303 tons ◉ |
| Maximum speed | 70.0 knots ◉ |
| Range | 120 nm at 50 knots |
| Length | 47.3 m ◉ |
| Beam | 17.8 m ◉ |
| Crew | 15 ◉ |
| Propulsion | 2 × 9,600 hp (7.2 MW) DT-4 Kuznetsov NK-12MV gas turbines driving 4 axial lift fans and 4 propeller units (4 × four-bladed variable-pitch propellers, 2 pusher, 2 tractor) |
| Armament |
|
| Displacement | 800 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 58.4 m ◉ |
| Beam | 10.4 m ◉ |
| Crew | 56 ◉ |
| Propulsion | Two diesels @ 4,900 hp with 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Aist-class or Type 074-class?
The Type 074-class has greater displacement at 800 tons compared to the Aist-class's 303 tons.
Which is faster, the Aist-class or Type 074-class?
The Aist-class is faster with a maximum speed of 70 knots compared to the Type 074-class's 18 knots.
Which has longer range, the Aist-class or Type 074-class?
The Aist-class has a longer range at 120 nautical miles compared to the Type 074-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Aist-class or Type 074-class?
The Type 074-class is longer at 58.4 meters compared to the Aist-class's 47.3 meters.
How many crew members do the Aist-class and Type 074-class have?
The Type 074-class has a larger crew complement of 56 compared to the Aist-class's 15 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Aist-class or Type 074-class?
The Aist-class has been built in greater numbers with 20 vessels compared to 15 vessels of the Type 074-class.