CB90 vs Thetis
The CB90 and the Thetis are both Patrol vessel classes. The Thetis displaces 3,500 tons — 233:1 the CB90's 15 tons. The CB90 reaches 40 knots vs 21 knots for the Thetis. Operational range is 240 nautical miles for the CB90 vs 8,700 for the Thetis. The CB90 carries a crew of 3 vs 47 for the Thetis. The CB90 was produced in 250 units vs 4 for the Thetis.
| Swedish patrol vessel, introduced in 1991, propelled by twin water jets reaching 40 knots. | |
| Origin | 🇸🇪 Sweden |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Fast assault craft |
| Manufacturer | Dockstavarvet |
| Year introduced | 1991 |
| Number built | 250 units |
| Estimated unit price | $2 million |
| Danish Thetis-class patrol vessel, introduced in 1991, has a displacement of 3,500 tons and a crew of 47. | |
| Origin | 🇩🇰 Denmark |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Ocean patrol frigates |
| Manufacturer | Svendborg Skibsværft |
| Year introduced | 1991 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 15 tons ◉ |
| Maximum speed | 40.0 knots ◉ |
| Range | 240 nm at 20 knots ◉ |
| Length | 15.9 m ◉ |
| Beam | 3.8 m ◉ |
| Crew | 3 ◉ |
| Propulsion | 2 × 625 bhp Scania DSI14 V8 Diesel; 2 × Kamewa FF water jets |
| Armament |
|
| Displacement | 3,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 8,700 nm ◉ |
| Length | 112.3 m ◉ |
| Beam | 14.4 m ◉ |
| Crew | 47 ◉ |
| Propulsion | 3 × MAN B&W Diesel 12v28/32A-D at 2,940 kW (3,943 hp), single shaft; 1 × Brunvoll azimuth thruster (800 kW); 1 × electrical Brunvoll bow thruster (600 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the CB90-class or Thetis-class?
The Thetis-class has greater displacement at 3,500 tons compared to the CB90-class's 15 tons.
Which is faster, the CB90-class or Thetis-class?
The CB90-class is faster with a maximum speed of 40 knots compared to the Thetis-class's 21 knots.
Which has longer range, the CB90-class or Thetis-class?
The Thetis-class has a longer range at 8,700 nautical miles compared to the CB90-class's 240 nautical miles.
Which is longer, the CB90-class or Thetis-class?
The Thetis-class is longer at 112.3 meters compared to the CB90-class's 15.9 meters.
How many crew members do the CB90-class and Thetis-class have?
The Thetis-class has a larger crew complement of 47 compared to the CB90-class's 3 crew members.
Which has been built in greater numbers, the CB90-class or Thetis-class?
The CB90-class has been built in greater numbers with 250 vessels compared to 4 vessels of the Thetis-class.