Foch/Sao Paulo vs Forrestal
The Foch/Sao Paulo and the Forrestal are both Aircraft carrier classes. The Forrestal displaces 82,000 tons — 2.5x the Foch/Sao Paulo's 32,800 tons. The Foch/Sao Paulo reaches 32 knots vs 34 knots for the Forrestal. The Foch/Sao Paulo carries a crew of 1,338 vs 4,378 for the Forrestal. The Foch/Sao Paulo was produced in 2 units vs 4 for the Forrestal. The Foch/Sao Paulo was commissioned in 1963, 8 years after the Forrestal (1955).
| French-built aircraft carrier, 24,200 tons displacement, propelled by steam turbines delivering 126,000 shp. Later sold to Brazil as São Paulo. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | DCN, St-Nazaire (France) |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| American aircraft carrier, 82,000 tons displacement, propelled by eight steam turbines. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | New York Navy Yard |
| Year introduced | 1955 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 32,800 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 18 knots |
| Length | 265.0 m ◉ |
| Beam | 51.2 m ◉ |
| Crew | 1,338 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts; 4 × steam turbines; 6 × Indret boilers with a power of 126,000 shp (94,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 82,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 34.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 326.1 m ◉ |
| Beam | 73.0 m ◉ |
| Crew | 4,378 ◉ |
| Propulsion | 8 Steam turbines, 280,000 shp (210,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foch/Sao Paulo-class or Forrestal-class?
The Forrestal-class has greater displacement at 82,000 tons compared to the Foch/Sao Paulo-class's 32,800 tons.
Which is faster, the Foch/Sao Paulo-class or Forrestal-class?
The Forrestal-class is faster with a maximum speed of 34 knots compared to the Foch/Sao Paulo-class's 32 knots.
Which has longer range, the Foch/Sao Paulo-class or Forrestal-class?
The Foch/Sao Paulo-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Forrestal-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Foch/Sao Paulo-class or Forrestal-class?
The Forrestal-class is longer at 326.1 meters compared to the Foch/Sao Paulo-class's 265.0 meters.
How many crew members do the Foch/Sao Paulo-class and Forrestal-class have?
The Forrestal-class has a larger crew complement of 4,378 compared to the Foch/Sao Paulo-class's 1,338 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Foch/Sao Paulo-class or Forrestal-class?
The Forrestal-class has been built in greater numbers with 4 vessels compared to 2 vessels of the Foch/Sao Paulo-class.