Foch/Sao Paulo vs Type 003
The Foch/Sao Paulo and the Type 003 are both Aircraft carrier classes. The Type 003 displaces 85,000 tons — 2.6x the Foch/Sao Paulo's 32,800 tons. The Foch/Sao Paulo reaches 32 knots vs 30 knots for the Type 003. The Foch/Sao Paulo carries a crew of 1,338 vs 2,500 for the Type 003. The Foch/Sao Paulo was produced in 2 units vs 1 for the Type 003. The Foch/Sao Paulo was commissioned in 1963, 62 years before the Type 003 (2025).
| French-built aircraft carrier, 24,200 tons displacement, propelled by steam turbines delivering 126,000 shp. Later sold to Brazil as São Paulo. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | DCN, St-Nazaire (France) |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| Chinese aircraft carrier, introduced in 2025, displaces 85,000 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Jiangnan Shipyard |
| Year introduced | 2025 |
| Number built | 1 unit |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 32,800 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 18 knots |
| Length | 265.0 m ◉ |
| Beam | 51.2 m ◉ |
| Crew | 1,338 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts; 4 × steam turbines; 6 × Indret boilers with a power of 126,000 shp (94,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 85,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 316.0 m ◉ |
| Beam | 76.0 m ◉ |
| Crew | 2,500 ◉ |
| Propulsion | Steam turbines and diesel generators |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foch/Sao Paulo-class or Type 003-class?
The Type 003-class has greater displacement at 85,000 tons compared to the Foch/Sao Paulo-class's 32,800 tons.
Which is faster, the Foch/Sao Paulo-class or Type 003-class?
The Foch/Sao Paulo-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Type 003-class's 30 knots.
Which has longer range, the Foch/Sao Paulo-class or Type 003-class?
The Foch/Sao Paulo-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Type 003-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Foch/Sao Paulo-class or Type 003-class?
The Type 003-class is longer at 316.0 meters compared to the Foch/Sao Paulo-class's 265.0 meters.
How many crew members do the Foch/Sao Paulo-class and Type 003-class have?
The Type 003-class has a larger crew complement of 2,500 compared to the Foch/Sao Paulo-class's 1,338 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Foch/Sao Paulo-class or Type 003-class?
The Foch/Sao Paulo-class has been built in greater numbers with 2 vessels compared to 1 vessels of the Type 003-class.