Foch/Sao Paulo vs Iwo Jima
The Foch/Sao Paulo and the Iwo Jima are both Aircraft carrier classes. Displacement is 32,800 tons for the Foch/Sao Paulo vs 18,474 tons for the Iwo Jima. The Foch/Sao Paulo reaches 32 knots vs 22 knots for the Iwo Jima. Operational range is 7,500 nautical miles for the Foch/Sao Paulo vs 11,000 for the Iwo Jima. The Foch/Sao Paulo carries a crew of 1,338 vs 667 for the Iwo Jima. The Foch/Sao Paulo was produced in 2 units vs 7 for the Iwo Jima. The Foch/Sao Paulo was commissioned in 1963, 2 years after the Iwo Jima (1961).
| French-built aircraft carrier, 24,200 tons displacement, propelled by steam turbines delivering 126,000 shp. Later sold to Brazil as São Paulo. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | DCN, St-Nazaire (France) |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| United States amphibious assault ship, 18,474 tons displacement, propelled by a single geared steam turbine. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Amphibious assault ship |
| Manufacturer | Puget Sound Naval Shipyard |
| Year introduced | 1961 |
| Number built | 7 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 32,800 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 265.0 m ◉ |
| Beam | 51.2 m ◉ |
| Crew | 1,338 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts; 4 × steam turbines; 6 × Indret boilers with a power of 126,000 shp (94,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 18,474 tons ◉ |
| Maximum speed | 22.0 knots ◉ |
| Range | 11,000 nm ◉ |
| Length | 180.0 m ◉ |
| Beam | 26.0 m ◉ |
| Crew | 667 ◉ |
| Propulsion | 2 × 600 psi (4.1 MPa) boilers, one geared steam turbine, one shaft, 22,000 shaft horsepower (16 MW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foch/Sao Paulo-class or Iwo Jima-class?
The Foch/Sao Paulo-class has greater displacement at 32,800 tons compared to the Iwo Jima-class's 18,474 tons.
Which is faster, the Foch/Sao Paulo-class or Iwo Jima-class?
The Foch/Sao Paulo-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Iwo Jima-class's 22 knots.
Which has longer range, the Foch/Sao Paulo-class or Iwo Jima-class?
The Iwo Jima-class has a longer range at 11,000 nautical miles compared to the Foch/Sao Paulo-class's 7,500 nautical miles.
Which is longer, the Foch/Sao Paulo-class or Iwo Jima-class?
The Foch/Sao Paulo-class is longer at 265.0 meters compared to the Iwo Jima-class's 180.0 meters.
How many crew members do the Foch/Sao Paulo-class and Iwo Jima-class have?
The Foch/Sao Paulo-class has a larger crew complement of 1,338 compared to the Iwo Jima-class's 667 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Foch/Sao Paulo-class or Iwo Jima-class?
The Iwo Jima-class has been built in greater numbers with 7 vessels compared to 2 vessels of the Foch/Sao Paulo-class.