Foch/Sao Paulo vs Wasp
The Foch/Sao Paulo and the Wasp are both Aircraft carrier classes. Displacement is 32,800 tons for the Foch/Sao Paulo vs 41,150 tons for the Wasp. The Foch/Sao Paulo reaches 32 knots vs 22 knots for the Wasp. Operational range is 7,500 nautical miles for the Foch/Sao Paulo vs 9,500 for the Wasp. The Foch/Sao Paulo carries a crew of 1,338 vs 1,070 for the Wasp. The Foch/Sao Paulo was produced in 2 units vs 8 for the Wasp. The Foch/Sao Paulo was commissioned in 1963, 26 years before the Wasp (1989).
| French-built aircraft carrier, 24,200 tons displacement, propelled by steam turbines delivering 126,000 shp. Later sold to Brazil as São Paulo. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | DCN, St-Nazaire (France) |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| American amphibious assault ship, 41,150 tons displacement, built by Ingalls Shipbuilding. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Amphibious assault ship |
| Manufacturer | Ingalls Shipbuilding |
| Year introduced | 1989 |
| Number built | 8 units |
| Estimated unit price | $2,280 million |
| Displacement | 32,800 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 265.0 m ◉ |
| Beam | 51.2 m ◉ |
| Crew | 1,338 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts; 4 × steam turbines; 6 × Indret boilers with a power of 126,000 shp (94,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 41,150 tons ◉ |
| Maximum speed | 22.0 knots ◉ |
| Range | 9,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 257.0 m ◉ |
| Beam | 31.8 m ◉ |
| Crew | 1,070 ◉ |
| Propulsion | Two geared steam turbines, two shafts, 70,000 shp (52,000 kW); Two General Electric LM2500 geared gas turbines, two shafts (USS Makin Island) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foch/Sao Paulo-class or Wasp-class?
The Wasp-class has greater displacement at 41,150 tons compared to the Foch/Sao Paulo-class's 32,800 tons.
Which is faster, the Foch/Sao Paulo-class or Wasp-class?
The Foch/Sao Paulo-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Wasp-class's 22 knots.
Which has longer range, the Foch/Sao Paulo-class or Wasp-class?
The Wasp-class has a longer range at 9,500 nautical miles compared to the Foch/Sao Paulo-class's 7,500 nautical miles.
Which is longer, the Foch/Sao Paulo-class or Wasp-class?
The Foch/Sao Paulo-class is longer at 265.0 meters compared to the Wasp-class's 257.0 meters.
How many crew members do the Foch/Sao Paulo-class and Wasp-class have?
The Foch/Sao Paulo-class has a larger crew complement of 1,338 compared to the Wasp-class's 1,070 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Foch/Sao Paulo-class or Wasp-class?
The Wasp-class has been built in greater numbers with 8 vessels compared to 2 vessels of the Foch/Sao Paulo-class.