Foch/Sao Paulo vs Nimitz
The Foch/Sao Paulo and the Nimitz are both Aircraft carrier classes. The Nimitz displaces 100,000 tons — 3.0x the Foch/Sao Paulo's 32,800 tons. The Foch/Sao Paulo reaches 32 knots vs 30 knots for the Nimitz. Operational range is 7,500 nautical miles for the Foch/Sao Paulo vs 99,999 for the Nimitz. The Foch/Sao Paulo carries a crew of 1,338 vs 5,000 for the Nimitz. The Foch/Sao Paulo was produced in 2 units vs 10 for the Nimitz. The Foch/Sao Paulo was commissioned in 1963, 12 years before the Nimitz (1975).
| French-built aircraft carrier, 24,200 tons displacement, propelled by steam turbines delivering 126,000 shp. Later sold to Brazil as São Paulo. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | DCN, St-Nazaire (France) |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| United States aircraft carrier, introduced in 1975, propelled by two nuclear reactors. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Newport News Shipbuilding Company |
| Year introduced | 1975 |
| Number built | 10 units |
| Estimated unit price | $4,500 million |
| Displacement | 32,800 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 265.0 m ◉ |
| Beam | 51.2 m ◉ |
| Crew | 1,338 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts; 4 × steam turbines; 6 × Indret boilers with a power of 126,000 shp (94,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 100,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | Unlimited ◉ |
| Length | 332.8 m ◉ |
| Beam | 76.8 m ◉ |
| Crew | 5,000 ◉ |
| Propulsion | 2 × Westinghouse A4W nuclear reactors, 4 × steam turbines, 4 × shafts, 260,000 shp (190 MW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foch/Sao Paulo-class or Nimitz-class?
The Nimitz-class has greater displacement at 100,000 tons compared to the Foch/Sao Paulo-class's 32,800 tons.
Which is faster, the Foch/Sao Paulo-class or Nimitz-class?
The Foch/Sao Paulo-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Nimitz-class's 30 knots.
Which has longer range, the Foch/Sao Paulo-class or Nimitz-class?
The Nimitz-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Foch/Sao Paulo-class has a range of 7,500 nautical miles.
Which is longer, the Foch/Sao Paulo-class or Nimitz-class?
The Nimitz-class is longer at 332.8 meters compared to the Foch/Sao Paulo-class's 265.0 meters.
How many crew members do the Foch/Sao Paulo-class and Nimitz-class have?
The Nimitz-class has a larger crew complement of 5,000 compared to the Foch/Sao Paulo-class's 1,338 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Foch/Sao Paulo-class or Nimitz-class?
The Nimitz-class has been built in greater numbers with 10 vessels compared to 2 vessels of the Foch/Sao Paulo-class.