Foch/Sao Paulo vs Vikrant
The Foch/Sao Paulo and the Vikrant are both Aircraft carrier classes. Displacement is 32,800 tons for the Foch/Sao Paulo vs 45,000 tons for the Vikrant. The Foch/Sao Paulo reaches 32 knots vs 30 knots for the Vikrant. Operational range is 7,500 nautical miles for the Foch/Sao Paulo vs 8,000 for the Vikrant. The Foch/Sao Paulo carries a crew of 1,338 vs 1,645 for the Vikrant. The Foch/Sao Paulo was produced in 2 units vs 1 for the Vikrant. The Foch/Sao Paulo was commissioned in 1963, 59 years before the Vikrant (2022).
| French-built aircraft carrier, 24,200 tons displacement, propelled by steam turbines delivering 126,000 shp. Later sold to Brazil as São Paulo. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | DCN, St-Nazaire (France) |
| Year introduced | 1963 |
| Number built | 2 units |
| Estimated unit price | NA |
| Indian aircraft carrier, 45,000 tons displacement, propelled by four General Electric LM2500 gas turbines. | |
| Origin | 🇮🇳 India |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Cochin Shipyard Limited |
| Year introduced | 2022 |
| Number built | 1 unit |
| Estimated unit price | $3,100 million |
| Displacement | 32,800 tons ◉ |
| Maximum speed | 32.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 265.0 m ◉ |
| Beam | 51.2 m ◉ |
| Crew | 1,338 ◉ |
| Propulsion | 2 shafts; 4 × steam turbines; 6 × Indret boilers with a power of 126,000 shp (94,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 45,000 tons ◉ |
| Maximum speed | 30.0 knots ◉ |
| Range | 8,000 nm ◉ |
| Length | 262.5 m ◉ |
| Beam | 62.0 m ◉ |
| Crew | 1,645 ◉ |
| Propulsion | 4 × General Electric LM2500 Gas Turbine (100 MW), 2 × Elecon COGAG Gearbox |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Foch/Sao Paulo-class or Vikrant-class?
The Vikrant-class has greater displacement at 45,000 tons compared to the Foch/Sao Paulo-class's 32,800 tons.
Which is faster, the Foch/Sao Paulo-class or Vikrant-class?
The Foch/Sao Paulo-class is faster with a maximum speed of 32 knots compared to the Vikrant-class's 30 knots.
Which has longer range, the Foch/Sao Paulo-class or Vikrant-class?
The Vikrant-class has a longer range at 8,000 nautical miles compared to the Foch/Sao Paulo-class's 7,500 nautical miles.
Which is longer, the Foch/Sao Paulo-class or Vikrant-class?
The Foch/Sao Paulo-class is longer at 265.0 meters compared to the Vikrant-class's 262.5 meters.
How many crew members do the Foch/Sao Paulo-class and Vikrant-class have?
The Vikrant-class has a larger crew complement of 1,645 compared to the Foch/Sao Paulo-class's 1,338 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Foch/Sao Paulo-class or Vikrant-class?
The Foch/Sao Paulo-class has been built in greater numbers with 2 vessels compared to 1 vessels of the Vikrant-class.