George H. W. Bush vs Ulyanovsk
The George H. W. Bush and the Ulyanovsk are both Aircraft carrier classes. Displacement is 102,000 tons for the George H. W. Bush vs 85,000 tons for the Ulyanovsk. The George H. W. Bush reaches 30 knots vs 30 knots for the Ulyanovsk. Operational range is 99,999 nautical miles for the George H. W. Bush vs 99,999 for the Ulyanovsk. The George H. W. Bush carries a crew of 3,532 vs 3,400 for the Ulyanovsk. The George H. W. Bush was commissioned in 2009, 14 years after the Ulyanovsk (1995).
| American aircraft carrier, introduced in 2009, displaces 102,000 tons. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Northrop Grumman Newport News |
| Year introduced | 2009 |
| Number built | 10 units |
| Estimated unit price | $6,200 million |
| Soviet aircraft carrier, 65,800 tons displacement, powered by four nuclear reactors. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Aircraft carrier |
| Type | Aircraft carrier |
| Manufacturer | Chernomorsky Shipyard 444 |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | NA |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 102,000 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 332.8 m â—‰ |
| Beam | 76.8 m â—‰ |
| Crew | 3,532 â—‰ |
| Propulsion | 2 × Westinghouse A4W nuclear reactors, 4 × steam turbines, 4 × shafts, 260,000 shp (190 MW) |
| Armament |
|
| Displacement | 85,000 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | Unlimited â—‰ |
| Length | 321.2 m â—‰ |
| Beam | 83.9 m â—‰ |
| Crew | 3,400 â—‰ |
| Propulsion | 4 × KN-3 nuclear reactors, 4 × steam turbines, four shafts, 280,000 shp (210,000 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the George H. W. Bush-class or Ulyanovsk-class?
The George H. W. Bush-class has greater displacement at 102,000 tons compared to the Ulyanovsk-class's 85,000 tons.
Which is faster, the George H. W. Bush-class or Ulyanovsk-class?
The Ulyanovsk-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the George H. W. Bush-class's 30 knots.
Which has longer range, the George H. W. Bush-class or Ulyanovsk-class?
Both the George H. W. Bush-class and Ulyanovsk-class are nuclear-powered and have unlimited range, limited only by food supplies and crew endurance.
Which is longer, the George H. W. Bush-class or Ulyanovsk-class?
The George H. W. Bush-class is longer at 332.8 meters compared to the Ulyanovsk-class's 321.2 meters.
How many crew members do the George H. W. Bush-class and Ulyanovsk-class have?
The George H. W. Bush-class has a larger crew complement of 3,532 compared to the Ulyanovsk-class's 3,400 crew members.