Hotel vs Type 039
The Hotel and the Type 039 are both Submarine classes. The Hotel displaces 4,095 tons — 2.4x the Type 039's 1,700 tons. The Hotel reaches 18 knots vs 15 knots for the Type 039. The Hotel carries a crew of 104 vs 60 for the Type 039. Submerged displacement is 5,588 tons for the Hotel vs 2,250 tons for the Type 039. The Hotel was produced in 8 units vs 13 for the Type 039. The Hotel was commissioned in 1960, 38 years before the Type 039 (1998).
| Displacement | 4,095 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | Unlimited |
| Length | 114.0 m ◉ |
| Beam | 9.2 m ◉ |
| Crew | 104 ◉ |
| Max depth | NA |
| Propulsion | 2 × pressurized water reactors, 2 shafts |
| Armament |
|
| Displacement | 1,700 tons ◉ |
| Maximum speed | 15.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 74.9 m ◉ |
| Beam | 8.4 m ◉ |
| Crew | 60 ◉ |
| Max depth | 300 m |
| Propulsion | diesel-electric, 1 shaft |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Hotel-class or Type 039-class?
The Hotel-class has greater displacement at 4,095 tons compared to the Type 039-class's 1,700 tons.
Which is faster, the Hotel-class or Type 039-class?
The Hotel-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Type 039-class's 15 knots.
Which has longer range, the Hotel-class or Type 039-class?
The Hotel-class is nuclear-powered with unlimited range, while the Type 039-class has a range of 0 nautical miles.
Which is longer, the Hotel-class or Type 039-class?
The Hotel-class is longer at 114.0 meters compared to the Type 039-class's 74.9 meters.
How many crew members do the Hotel-class and Type 039-class have?
The Hotel-class has a larger crew complement of 104 compared to the Type 039-class's 60 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Hotel-class or Type 039-class?
The Type 039-class has been built in greater numbers with 13 vessels compared to 8 vessels of the Hotel-class.