Kynda vs Ticonderoga
The Kynda and the Ticonderoga are both Cruiser classes. Displacement is 5,500 tons for the Kynda vs 9,800 tons for the Ticonderoga. The Kynda reaches 34 knots vs 32 knots for the Ticonderoga. Operational range is 7,000 nautical miles for the Kynda vs 6,000 for the Ticonderoga. The Kynda carries a crew of 390 vs 330 for the Ticonderoga. The Kynda was produced in 4 units vs 27 for the Ticonderoga. The Kynda was commissioned in 1962, 21 years before the Ticonderoga (1983).
| Soviet cruiser, introduced in 1962, displaced 5,500 tons, and had a crew of 390. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Cruiser |
| Type | Cruiser |
| Manufacturer | Zhdanov Shipyard |
| Year introduced | 1962 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| American guided-missile cruiser, introduced in 1983, uses four General Electric LM2500 gas turbine engines. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Cruiser |
| Type | Guided-missile cruiser |
| Manufacturer | Ingalls Shipbuilding |
| Year introduced | 1983 |
| Number built | 27 units |
| Estimated unit price | $1,000 million |
| Displacement | 5,500 tons â—‰ |
| Maximum speed | 34.0 knots â—‰ |
| Range | 7,000 nm at 2000 knots â—‰ |
| Length | 141.9 m â—‰ |
| Beam | 15.8 m â—‰ |
| Crew | 390 â—‰ |
| Propulsion | 4 boilers, 2 steam turbines, 100,000 shp (75,000 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 9,800 tons â—‰ |
| Maximum speed | 32.0 knots â—‰ |
| Range | 6,000 nm at 20 knots â—‰ |
| Length | 173.0 m â—‰ |
| Beam | 16.8 m â—‰ |
| Crew | 330 â—‰ |
| Propulsion | 4 × General Electric LM2500 gas turbine engines, 2 × controllable-reversible pitch propellers, 2 × rudders |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kynda-class or Ticonderoga-class?
The Ticonderoga-class has greater displacement at 9,800 tons compared to the Kynda-class's 5,500 tons.
Which is faster, the Kynda-class or Ticonderoga-class?
The Kynda-class is faster with a maximum speed of 34 knots compared to the Ticonderoga-class's 32 knots.
Which has longer range, the Kynda-class or Ticonderoga-class?
The Kynda-class has a longer range at 7,000 nautical miles compared to the Ticonderoga-class's 6,000 nautical miles.
Which is longer, the Kynda-class or Ticonderoga-class?
The Ticonderoga-class is longer at 173.0 meters compared to the Kynda-class's 141.9 meters.
How many crew members do the Kynda-class and Ticonderoga-class have?
The Kynda-class has a larger crew complement of 390 compared to the Ticonderoga-class's 330 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Kynda-class or Ticonderoga-class?
The Ticonderoga-class has been built in greater numbers with 27 vessels compared to 4 vessels of the Kynda-class.