La Combattante II vs Thetis
The La Combattante II and the Thetis are both Patrol vessel classes. The Thetis displaces 3,500 tons — 15:1 the La Combattante II's 234 tons. The La Combattante II reaches 36 knots vs 21 knots for the Thetis. The La Combattante II was produced in 37 units vs 4 for the Thetis. The La Combattante II was commissioned in 1968, 23 years before the Thetis (1991).
| French patrol vessel/fast attack craft, introduced in 1968, had a displacement of 234 tons, with 37 units built. | |
| Origin | 🇫🇷 France |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Fast attack craft |
| Manufacturer | Constructions Mécaniques de Normandie |
| Year introduced | 1968 |
| Number built | 37 units |
| Estimated unit price | NA |
| Danish Thetis-class patrol vessel, introduced in 1991, has a displacement of 3,500 tons and a crew of 47. | |
| Origin | 🇩🇰 Denmark |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Ocean patrol frigates |
| Manufacturer | Svendborg Skibsværft |
| Year introduced | 1991 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 234 tons ◉ |
| Maximum speed | 36.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 47.0 m ◉ |
| Beam | NA |
| Crew | -- |
| Propulsion | -- |
| Armament |
|
| Displacement | 3,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 8,700 nm |
| Length | 112.3 m ◉ |
| Beam | 14.4 m |
| Crew | 47 |
| Propulsion | 3 × MAN B&W Diesel 12v28/32A-D at 2,940 kW (3,943 hp), single shaft; 1 × Brunvoll azimuth thruster (800 kW); 1 × electrical Brunvoll bow thruster (600 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the La Combattante II-class or Thetis-class?
The Thetis-class has greater displacement at 3,500 tons compared to the La Combattante II-class's 234 tons.
Which is faster, the La Combattante II-class or Thetis-class?
The La Combattante II-class is faster with a maximum speed of 36 knots compared to the Thetis-class's 21 knots.
Which has longer range, the La Combattante II-class or Thetis-class?
The Thetis-class has a longer range at 8,700 nautical miles compared to the La Combattante II-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the La Combattante II-class or Thetis-class?
The Thetis-class is longer at 112.3 meters compared to the La Combattante II-class's 47.0 meters.
Which has been built in greater numbers, the La Combattante II-class or Thetis-class?
The La Combattante II-class has been built in greater numbers with 37 vessels compared to 4 vessels of the Thetis-class.