Landing Craft Air Cushion vs Type 074
The Landing Craft Air Cushion and the Type 074 are both Amphibious vessel classes. The Type 074 displaces 800 tons — 4.3x the Landing Craft Air Cushion's 185 tons. The Landing Craft Air Cushion reaches 70 knots vs 18 knots for the Type 074. The Landing Craft Air Cushion carries a crew of 5 vs 56 for the Type 074. The Landing Craft Air Cushion was produced in 97 units vs 15 for the Type 074. The Landing Craft Air Cushion was commissioned in 1986, 9 years before the Type 074 (1995).
| American amphibious landing craft, introduced in 1986, achieves 70 knots using four gas turbine engines. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing craft |
| Manufacturer | Textron Marine and Land Systems |
| Year introduced | 1986 |
| Number built | 97 units |
| Estimated unit price | $41 million |
| Chinese landing ship medium, introduced in 1995, has a displacement of 800 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship medium |
| Manufacturer | Wuhu Shipyard |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | 15 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 185 tons ◉ |
| Maximum speed | 70.0 knots ◉ |
| Range | 300 nm at 35 knots |
| Length | 26.8 m ◉ |
| Beam | 14.0 m ◉ |
| Crew | 5 ◉ |
| Propulsion | 4 Avco Lycoming TF40B, (4,390 hp; 3,270 kW) each |
| Armament |
|
| Displacement | 800 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 58.4 m ◉ |
| Beam | 10.4 m ◉ |
| Crew | 56 ◉ |
| Propulsion | Two diesels @ 4,900 hp with 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Landing Craft Air Cushion-class or Type 074-class?
The Type 074-class has greater displacement at 800 tons compared to the Landing Craft Air Cushion-class's 185 tons.
Which is faster, the Landing Craft Air Cushion-class or Type 074-class?
The Landing Craft Air Cushion-class is faster with a maximum speed of 70 knots compared to the Type 074-class's 18 knots.
Which has longer range, the Landing Craft Air Cushion-class or Type 074-class?
The Landing Craft Air Cushion-class has a longer range at 300 nautical miles compared to the Type 074-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Landing Craft Air Cushion-class or Type 074-class?
The Type 074-class is longer at 58.4 meters compared to the Landing Craft Air Cushion-class's 26.8 meters.
How many crew members do the Landing Craft Air Cushion-class and Type 074-class have?
The Type 074-class has a larger crew complement of 56 compared to the Landing Craft Air Cushion-class's 5 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Landing Craft Air Cushion-class or Type 074-class?
The Landing Craft Air Cushion-class has been built in greater numbers with 97 vessels compared to 15 vessels of the Type 074-class.