Kola vs Leopard
The Kola and the Leopard are both Frigate classes. Displacement is 1,900 tons for the Kola vs 2,337 tons for the Leopard. The Kola reaches 30 knots vs 24 knots for the Leopard. Operational range is 3,300 nautical miles for the Kola vs 7,500 for the Leopard. The Kola carries a crew of 175 vs 205 for the Leopard. The Kola was produced in 8 units vs 7 for the Leopard. The Kola was commissioned in 1951, 6 years before the Leopard (1957).
| Soviet frigate, introduced in 1951, reached a maximum speed of 30 knots. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Frigate |
| Type | Frigate |
| Manufacturer | Yantar Yard |
| Year introduced | 1951 |
| Number built | 8 units |
| Estimated unit price | NA |
| Bangladeshi frigate, introduced in 1957, propelled by twin shafts powered by eight ASR1 diesels. | |
| Origin | 🇧🇩 Bangladesh |
| Category | Frigate |
| Type | Air-defence frigate |
| Manufacturer | HM Dockyard, Portsmouth |
| Year introduced | 1957 |
| Number built | 7 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 1,900 tons â—‰ |
| Maximum speed | 30.0 knots â—‰ |
| Range | 3,300 nm at 13 knots â—‰ |
| Length | 96.0 m â—‰ |
| Beam | 10.8 m â—‰ |
| Crew | 175 â—‰ |
| Propulsion | 2 shaft geared steam turbines, 2 boilers 27,800 hp (20,700 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 2,337 tons â—‰ |
| Maximum speed | 24.0 knots â—‰ |
| Range | 7,500 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 100.0 m â—‰ |
| Beam | 12.0 m â—‰ |
| Crew | 205 â—‰ |
| Propulsion | 8 × Admiralty Standard Range ASR1 diesels, 14,400 shp (10,738 kW), 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Kola-class or Leopard-class?
The Leopard-class has greater displacement at 2,337 tons compared to the Kola-class's 1,900 tons.
Which is faster, the Kola-class or Leopard-class?
The Kola-class is faster with a maximum speed of 30 knots compared to the Leopard-class's 24 knots.
Which has longer range, the Kola-class or Leopard-class?
The Leopard-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Kola-class's 3,300 nautical miles.
Which is longer, the Kola-class or Leopard-class?
The Leopard-class is longer at 100.0 meters compared to the Kola-class's 96.0 meters.
How many crew members do the Kola-class and Leopard-class have?
The Leopard-class has a larger crew complement of 205 compared to the Kola-class's 175 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Kola-class or Leopard-class?
The Kola-class has been built in greater numbers with 8 vessels compared to 7 vessels of the Leopard-class.