Ondatra vs San Giorgio
The Ondatra and the San Giorgio are both Amphibious vessel classes. The San Giorgio displaces 7,960 tons — 74:1 the Ondatra's 107 tons. The Ondatra reaches 11 knots vs 21 knots for the San Giorgio. Operational range is 330 nautical miles for the Ondatra vs 7,500 for the San Giorgio. The Ondatra carries a crew of 5 vs 180 for the San Giorgio. The Ondatra was produced in 42 units vs 4 for the San Giorgio. The Ondatra was commissioned in 1971, 17 years before the San Giorgio (1988).
| Soviet landing craft, introduced in 1971, displaces 107 tons and is powered by two diesel engines. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing craft |
| Manufacturer | Azovskiy |
| Year introduced | 1971 |
| Number built | 42 units |
| Estimated unit price | NA |
| Italian amphibious transport dock, introduced in 1988, displaces 7,960 tons. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Amphibious transport dock |
| Manufacturer | Fincantieri |
| Year introduced | 1988 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | $291 million |
| Displacement | 107 tons ◉ |
| Maximum speed | 11.0 knots ◉ |
| Range | 330 nm ◉ |
| Length | 24.5 m ◉ |
| Beam | 5.2 m ◉ |
| Crew | 5 ◉ |
| Propulsion | 2 Type 3D12 diesel engines, 600 bhp (450 kW), 2 shaft |
| Armament |
-- |
| Displacement | 7,960 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 16 knots ◉ |
| Length | 133.0 m ◉ |
| Beam | 20.5 m ◉ |
| Crew | 180 ◉ |
| Propulsion | 2 × diesel engines Grandi Motori Trieste GMT A 420.12, 6,264 kW (8,400 hp) each; 4 × diesel engine generators Grandi Motori Trieste GMT B230.6, 770 kW (1,030 hp) each |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Ondatra-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class has greater displacement at 7,960 tons compared to the Ondatra-class's 107 tons.
Which is faster, the Ondatra-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class is faster with a maximum speed of 21 knots compared to the Ondatra-class's 11 knots.
Which has longer range, the Ondatra-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Ondatra-class's 330 nautical miles.
Which is longer, the Ondatra-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class is longer at 133.0 meters compared to the Ondatra-class's 24.5 meters.
How many crew members do the Ondatra-class and San Giorgio-class have?
The San Giorgio-class has a larger crew complement of 180 compared to the Ondatra-class's 5 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Ondatra-class or San Giorgio-class?
The Ondatra-class has been built in greater numbers with 42 vessels compared to 4 vessels of the San Giorgio-class.