Ondatra vs Type 074
The Ondatra and the Type 074 are both Amphibious vessel classes. The Type 074 displaces 800 tons — 7.5x the Ondatra's 107 tons. The Ondatra reaches 11 knots vs 18 knots for the Type 074. The Ondatra carries a crew of 5 vs 56 for the Type 074. The Ondatra was produced in 42 units vs 15 for the Type 074. The Ondatra was commissioned in 1971, 24 years before the Type 074 (1995).
| Soviet landing craft, introduced in 1971, displaces 107 tons and is powered by two diesel engines. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing craft |
| Manufacturer | Azovskiy |
| Year introduced | 1971 |
| Number built | 42 units |
| Estimated unit price | NA |
| Chinese landing ship medium, introduced in 1995, has a displacement of 800 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship medium |
| Manufacturer | Wuhu Shipyard |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | 15 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 107 tons ◉ |
| Maximum speed | 11.0 knots ◉ |
| Range | 330 nm |
| Length | 24.5 m ◉ |
| Beam | 5.2 m ◉ |
| Crew | 5 ◉ |
| Propulsion | 2 Type 3D12 diesel engines, 600 bhp (450 kW), 2 shaft |
| Armament |
-- |
| Displacement | 800 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 58.4 m ◉ |
| Beam | 10.4 m ◉ |
| Crew | 56 ◉ |
| Propulsion | Two diesels @ 4,900 hp with 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Ondatra-class or Type 074-class?
The Type 074-class has greater displacement at 800 tons compared to the Ondatra-class's 107 tons.
Which is faster, the Ondatra-class or Type 074-class?
The Type 074-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Ondatra-class's 11 knots.
Which has longer range, the Ondatra-class or Type 074-class?
The Ondatra-class has a longer range at 330 nautical miles compared to the Type 074-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Ondatra-class or Type 074-class?
The Type 074-class is longer at 58.4 meters compared to the Ondatra-class's 24.5 meters.
How many crew members do the Ondatra-class and Type 074-class have?
The Type 074-class has a larger crew complement of 56 compared to the Ondatra-class's 5 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Ondatra-class or Type 074-class?
The Ondatra-class has been built in greater numbers with 42 vessels compared to 15 vessels of the Type 074-class.