Osa vs Thetis
The Osa and the Thetis are both Patrol vessel classes. The Thetis displaces 3,500 tons — 17:1 the Osa's 209 tons. The Osa reaches 42 knots vs 21 knots for the Thetis. Operational range is 1,800 nautical miles for the Osa vs 8,700 for the Thetis. The Osa carries a crew of 28 vs 47 for the Thetis. The Osa was produced in 400 units vs 4 for the Thetis. The Osa was commissioned in 1960, 31 years before the Thetis (1991).
| Ex-USSR missile boat, introduced in 1960, reaches speeds of 42 knots, with over 400 units built. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Missile boat |
| Manufacturer | Vostochnaya Verf |
| Year introduced | 1960 |
| Number built | 400 units |
| Estimated unit price | NA |
| Danish Thetis-class patrol vessel, introduced in 1991, has a displacement of 3,500 tons and a crew of 47. | |
| Origin | 🇩🇰 Denmark |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Ocean patrol frigates |
| Manufacturer | Svendborg Skibsværft |
| Year introduced | 1991 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 209 tons ◉ |
| Maximum speed | 42.0 knots ◉ |
| Range | 1,800 nm at 500 knots ◉ |
| Length | 38.6 m ◉ |
| Beam | 7.6 m ◉ |
| Crew | 28 ◉ |
| Propulsion | 3 × 4,000 hp (3.0 MW) M-503G diesel engines (205) or 3 × 5,000 hp (3.7 MW) M-504B diesel engines (205U onwards); 3 shafts |
| Armament |
|
| Displacement | 3,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 8,700 nm ◉ |
| Length | 112.3 m ◉ |
| Beam | 14.4 m ◉ |
| Crew | 47 ◉ |
| Propulsion | 3 × MAN B&W Diesel 12v28/32A-D at 2,940 kW (3,943 hp), single shaft; 1 × Brunvoll azimuth thruster (800 kW); 1 × electrical Brunvoll bow thruster (600 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Osa-class or Thetis-class?
The Thetis-class has greater displacement at 3,500 tons compared to the Osa-class's 209 tons.
Which is faster, the Osa-class or Thetis-class?
The Osa-class is faster with a maximum speed of 42 knots compared to the Thetis-class's 21 knots.
Which has longer range, the Osa-class or Thetis-class?
The Thetis-class has a longer range at 8,700 nautical miles compared to the Osa-class's 1,800 nautical miles.
Which is longer, the Osa-class or Thetis-class?
The Thetis-class is longer at 112.3 meters compared to the Osa-class's 38.6 meters.
How many crew members do the Osa-class and Thetis-class have?
The Thetis-class has a larger crew complement of 47 compared to the Osa-class's 28 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Osa-class or Thetis-class?
The Osa-class has been built in greater numbers with 400 vessels compared to 4 vessels of the Thetis-class.