Polnocny vs San Giorgio
The Polnocny and the San Giorgio are both Amphibious vessel classes. The San Giorgio displaces 7,960 tons — 9.5x the Polnocny's 834 tons. The Polnocny reaches 18 knots vs 21 knots for the San Giorgio. Operational range is 1,000 nautical miles for the Polnocny vs 7,500 for the San Giorgio. The Polnocny carries a crew of 41 vs 180 for the San Giorgio. The Polnocny was produced in 108 units vs 4 for the San Giorgio. The Polnocny was commissioned in 1967, 21 years before the San Giorgio (1988).
| Polish landing ship, tank, introduced in 1967, has a displacement of 834 tons. | |
| Origin | 🇵🇱 Poland |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship, tank |
| Manufacturer | Stocznia Północna |
| Year introduced | 1967 |
| Number built | 108 units |
| Estimated unit price | NA |
| Italian amphibious transport dock, introduced in 1988, displaces 7,960 tons. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Amphibious transport dock |
| Manufacturer | Fincantieri |
| Year introduced | 1988 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | $291 million |
| Displacement | 834 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | 1,000 nm at 18 knots ◉ |
| Length | 73.0 m ◉ |
| Beam | 9.6 m ◉ |
| Crew | 41 ◉ |
| Propulsion | 2 Soviet Kolomna 40-D two stroke diesels, 2 shafts, 4,400 bhp |
| Armament |
|
| Displacement | 7,960 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 7,500 nm at 16 knots ◉ |
| Length | 133.0 m ◉ |
| Beam | 20.5 m ◉ |
| Crew | 180 ◉ |
| Propulsion | 2 × diesel engines Grandi Motori Trieste GMT A 420.12, 6,264 kW (8,400 hp) each; 4 × diesel engine generators Grandi Motori Trieste GMT B230.6, 770 kW (1,030 hp) each |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Polnocny-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class has greater displacement at 7,960 tons compared to the Polnocny-class's 834 tons.
Which is faster, the Polnocny-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class is faster with a maximum speed of 21 knots compared to the Polnocny-class's 18 knots.
Which has longer range, the Polnocny-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Polnocny-class's 1,000 nautical miles.
Which is longer, the Polnocny-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class is longer at 133.0 meters compared to the Polnocny-class's 73.0 meters.
How many crew members do the Polnocny-class and San Giorgio-class have?
The San Giorgio-class has a larger crew complement of 180 compared to the Polnocny-class's 41 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Polnocny-class or San Giorgio-class?
The Polnocny-class has been built in greater numbers with 108 vessels compared to 4 vessels of the San Giorgio-class.