Ropucha vs San Giorgio
The Ropucha and the San Giorgio are both Amphibious vessel classes. Displacement is 4,080 tons for the Ropucha vs 7,960 tons for the San Giorgio. The Ropucha reaches 18 knots vs 21 knots for the San Giorgio. Operational range is 6,100 nautical miles for the Ropucha vs 7,500 for the San Giorgio. The Ropucha carries a crew of 98 vs 180 for the San Giorgio. The Ropucha was produced in 28 units vs 4 for the San Giorgio. The Ropucha was commissioned in 1974, 14 years before the San Giorgio (1988).
| Ex-USSR Ropucha-class landing ship, introduced in 1974, has a displacement of 4,080 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship |
| Manufacturer | Stocznia Północna Shipyard |
| Year introduced | 1974 |
| Number built | 28 units |
| Estimated unit price | NA |
| Italian amphibious transport dock, introduced in 1988, displaces 7,960 tons. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Amphibious transport dock |
| Manufacturer | Fincantieri |
| Year introduced | 1988 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | $291 million |
| Displacement | 4,080 tons â—‰ |
| Maximum speed | 18.0 knots â—‰ |
| Range | 6,100 nm at 15 knots â—‰ |
| Length | 112.5 m â—‰ |
| Beam | 15.0 m â—‰ |
| Crew | 98 â—‰ |
| Propulsion | 2 × 9,600 hp (7,200 kW) Zgoda-Sulzer 16ZVB40/48 diesel engines |
| Armament |
|
| Displacement | 7,960 tons â—‰ |
| Maximum speed | 21.0 knots â—‰ |
| Range | 7,500 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 133.0 m â—‰ |
| Beam | 20.5 m â—‰ |
| Crew | 180 â—‰ |
| Propulsion | 2 × diesel engines Grandi Motori Trieste GMT A 420.12, 6,264 kW (8,400 hp) each; 4 × diesel engine generators Grandi Motori Trieste GMT B230.6, 770 kW (1,030 hp) each |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Ropucha-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class has greater displacement at 7,960 tons compared to the Ropucha-class's 4,080 tons.
Which is faster, the Ropucha-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class is faster with a maximum speed of 21 knots compared to the Ropucha-class's 18 knots.
Which has longer range, the Ropucha-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class has a longer range at 7,500 nautical miles compared to the Ropucha-class's 6,100 nautical miles.
Which is longer, the Ropucha-class or San Giorgio-class?
The San Giorgio-class is longer at 133.0 meters compared to the Ropucha-class's 112.5 meters.
How many crew members do the Ropucha-class and San Giorgio-class have?
The San Giorgio-class has a larger crew complement of 180 compared to the Ropucha-class's 98 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Ropucha-class or San Giorgio-class?
The Ropucha-class has been built in greater numbers with 28 vessels compared to 4 vessels of the San Giorgio-class.