Ropucha vs Type 074
The Ropucha and the Type 074 are both Amphibious vessel classes. The Ropucha displaces 4,080 tons — 5.1x the Type 074's 800 tons. The Ropucha reaches 18 knots vs 18 knots for the Type 074. The Ropucha carries a crew of 98 vs 56 for the Type 074. The Ropucha was produced in 28 units vs 15 for the Type 074. The Ropucha was commissioned in 1974, 21 years before the Type 074 (1995).
| Ex-USSR Ropucha-class landing ship, introduced in 1974, has a displacement of 4,080 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship |
| Manufacturer | Stocznia Północna Shipyard |
| Year introduced | 1974 |
| Number built | 28 units |
| Estimated unit price | NA |
| Chinese landing ship medium, introduced in 1995, has a displacement of 800 tons. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing ship medium |
| Manufacturer | Wuhu Shipyard |
| Year introduced | 1995 |
| Number built | 15 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 4,080 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | 6,100 nm at 15 knots |
| Length | 112.5 m ◉ |
| Beam | 15.0 m ◉ |
| Crew | 98 ◉ |
| Propulsion | 2 × 9,600 hp (7,200 kW) Zgoda-Sulzer 16ZVB40/48 diesel engines |
| Armament |
|
| Displacement | 800 tons ◉ |
| Maximum speed | 18.0 knots ◉ |
| Range | NA |
| Length | 58.4 m ◉ |
| Beam | 10.4 m ◉ |
| Crew | 56 ◉ |
| Propulsion | Two diesels @ 4,900 hp with 2 shafts |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Ropucha-class or Type 074-class?
The Ropucha-class has greater displacement at 4,080 tons compared to the Type 074-class's 800 tons.
Which is faster, the Ropucha-class or Type 074-class?
The Type 074-class is faster with a maximum speed of 18 knots compared to the Ropucha-class's 18 knots.
Which has longer range, the Ropucha-class or Type 074-class?
The Ropucha-class has a longer range at 6,100 nautical miles compared to the Type 074-class's 0 nautical miles.
Which is longer, the Ropucha-class or Type 074-class?
The Ropucha-class is longer at 112.5 meters compared to the Type 074-class's 58.4 meters.
How many crew members do the Ropucha-class and Type 074-class have?
The Ropucha-class has a larger crew complement of 98 compared to the Type 074-class's 56 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Ropucha-class or Type 074-class?
The Ropucha-class has been built in greater numbers with 28 vessels compared to 15 vessels of the Type 074-class.