Sentinel vs Thetis
The Sentinel and the Thetis are both Patrol vessel classes. The Thetis displaces 3,500 tons — 9.7x the Sentinel's 359 tons. The Sentinel reaches 28 knots vs 21 knots for the Thetis. Operational range is 2,500 nautical miles for the Sentinel vs 8,700 for the Thetis. The Sentinel carries a crew of 24 vs 47 for the Thetis. The Sentinel was produced in 61 units vs 4 for the Thetis. The Sentinel was commissioned in 2012, 21 years after the Thetis (1991).
| United States Sentinel-class cutter, introduced in 2012, has a maximum speed of 28 knots and a crew of 24. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Cutter |
| Manufacturer | Bollinger Shipyards |
| Year introduced | 2012 |
| Number built | 61 units |
| Estimated unit price | $65 million |
| Danish Thetis-class patrol vessel, introduced in 1991, has a displacement of 3,500 tons and a crew of 47. | |
| Origin | 🇩🇰 Denmark |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Ocean patrol frigates |
| Manufacturer | Svendborg Skibsværft |
| Year introduced | 1991 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 359 tons ◉ |
| Maximum speed | 28.0 knots ◉ |
| Range | 2,500 nm ◉ |
| Length | 46.8 m ◉ |
| Beam | 8.1 m ◉ |
| Crew | 24 ◉ |
| Propulsion | 2 × 4,300 kW (5,800 shp) MTU diesel engines, 1 × 75 kW (101 shp) bow thruster |
| Armament |
|
| Displacement | 3,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 8,700 nm ◉ |
| Length | 112.3 m ◉ |
| Beam | 14.4 m ◉ |
| Crew | 47 ◉ |
| Propulsion | 3 × MAN B&W Diesel 12v28/32A-D at 2,940 kW (3,943 hp), single shaft; 1 × Brunvoll azimuth thruster (800 kW); 1 × electrical Brunvoll bow thruster (600 kW) |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Sentinel-class or Thetis-class?
The Thetis-class has greater displacement at 3,500 tons compared to the Sentinel-class's 359 tons.
Which is faster, the Sentinel-class or Thetis-class?
The Sentinel-class is faster with a maximum speed of 28 knots compared to the Thetis-class's 21 knots.
Which has longer range, the Sentinel-class or Thetis-class?
The Thetis-class has a longer range at 8,700 nautical miles compared to the Sentinel-class's 2,500 nautical miles.
Which is longer, the Sentinel-class or Thetis-class?
The Thetis-class is longer at 112.3 meters compared to the Sentinel-class's 46.8 meters.
How many crew members do the Sentinel-class and Thetis-class have?
The Thetis-class has a larger crew complement of 47 compared to the Sentinel-class's 24 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Sentinel-class or Thetis-class?
The Sentinel-class has been built in greater numbers with 61 vessels compared to 4 vessels of the Thetis-class.