Thetis vs Turya
The Thetis and the Turya are both Patrol vessel classes. The Thetis displaces 3,500 tons — 14:1 the Turya's 250 tons. The Thetis reaches 21 knots vs 44 knots for the Turya. Operational range is 8,700 nautical miles for the Thetis vs 1,450 for the Turya. The Thetis carries a crew of 47 vs 30 for the Turya. The Thetis was produced in 4 units vs 51 for the Turya. The Thetis was commissioned in 1991, 19 years after the Turya (1972).
| Danish Thetis-class patrol vessel, introduced in 1991, has a displacement of 3,500 tons and a crew of 47. | |
| Origin | 🇩🇰 Denmark |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Ocean patrol frigates |
| Manufacturer | Svendborg Skibsværft |
| Year introduced | 1991 |
| Number built | 4 units |
| Estimated unit price | NA |
| Ex-USSR patrol vessel, 250 tons displacement, entered service in 1972 as a hydrofoil torpedo boat. | |
| Origin | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Patrol vessel |
| Type | Hydrofoil torpedo boat |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Year introduced | 1972 |
| Number built | 51 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 3,500 tons ◉ |
| Maximum speed | 21.0 knots ◉ |
| Range | 8,700 nm ◉ |
| Length | 112.3 m ◉ |
| Beam | 14.4 m ◉ |
| Crew | 47 ◉ |
| Propulsion | 3 × MAN B&W Diesel 12v28/32A-D at 2,940 kW (3,943 hp), single shaft; 1 × Brunvoll azimuth thruster (800 kW); 1 × electrical Brunvoll bow thruster (600 kW) |
| Armament |
|
| Displacement | 250 tons ◉ |
| Maximum speed | 44.0 knots ◉ |
| Range | 1,450 nm at 600 knots ◉ |
| Length | 39.6 m ◉ |
| Beam | 7.6 m ◉ |
| Crew | 30 ◉ |
| Propulsion | 3× M503 B2 Diesels; 15,000 hp |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Thetis-class or Turya-class?
The Thetis-class has greater displacement at 3,500 tons compared to the Turya-class's 250 tons.
Which is faster, the Thetis-class or Turya-class?
The Turya-class is faster with a maximum speed of 44 knots compared to the Thetis-class's 21 knots.
Which has longer range, the Thetis-class or Turya-class?
The Thetis-class has a longer range at 8,700 nautical miles compared to the Turya-class's 1,450 nautical miles.
Which is longer, the Thetis-class or Turya-class?
The Thetis-class is longer at 112.3 meters compared to the Turya-class's 39.6 meters.
How many crew members do the Thetis-class and Turya-class have?
The Thetis-class has a larger crew complement of 47 compared to the Turya-class's 30 crew members.
Which has been built in greater numbers, the Thetis-class or Turya-class?
The Turya-class has been built in greater numbers with 51 vessels compared to 4 vessels of the Thetis-class.