Trieste vs Type 071
The Trieste and the Type 071 are both Amphibious vessel classes. Displacement is 38,000 tons for the Trieste vs 25,000 tons for the Type 071. The Trieste reaches 25 knots vs 25 knots for the Type 071. Operational range is 7,000 nautical miles for the Trieste vs 10,000 for the Type 071. The Trieste was produced in 1 units vs 9 for the Type 071. The Trieste was commissioned in 2024, 17 years after the Type 071 (2007).
| Italian landing helicopter dock, 38,000 tons displacement, utilizes a CODOG propulsion scheme with electric engines. | |
| Origin | 🇮🇹 Italy |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Landing helicopter dock |
| Manufacturer | Fincantieri |
| Year introduced | 2024 |
| Number built | 1 unit |
| Estimated unit price | $1,234 million |
| Chinese amphibious transport dock, 25,000 tons displacement, manufactured by Hudong-Zhonghua Shipbuilding. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Amphibious vessel |
| Type | Amphibious transport dock |
| Manufacturer | Hudong-Zhonghua Shipbuilding |
| Year introduced | 2007 |
| Number built | 9 units |
| Estimated unit price | NA |
| Displacement | 38,000 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 7,000 nm at 16 knots â—‰ |
| Length | 245.0 m â—‰ |
| Beam | 47.0 m â—‰ |
| Crew | 460 |
| Propulsion | CODOG scheme + electric engines: 2 × Rolls-Royce MT30 gas turbines (76,000 kW), 2 × MAN 20V32/44CR diesel engines (24,000 kW), 4 × MAN 9L32/44CR diesel generators (20,960 kW), 2 × 2,250 kW electric engines |
| Armament |
|
| Displacement | 25,000 tons â—‰ |
| Maximum speed | 25.0 knots â—‰ |
| Range | 10,000 nm at 18 knots â—‰ |
| Length | 210.0 m â—‰ |
| Beam | 28.0 m â—‰ |
| Crew | -- |
| Propulsion | -- |
| Armament |
|
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which has greater displacement, the Trieste-class or Type 071-class?
The Trieste-class has greater displacement at 38,000 tons compared to the Type 071-class's 25,000 tons.
Which is faster, the Trieste-class or Type 071-class?
The Type 071-class is faster with a maximum speed of 25 knots compared to the Trieste-class's 25 knots.
Which has longer range, the Trieste-class or Type 071-class?
The Type 071-class has a longer range at 10,000 nautical miles compared to the Trieste-class's 7,000 nautical miles.
Which is longer, the Trieste-class or Type 071-class?
The Trieste-class is longer at 245.0 meters compared to the Type 071-class's 210.0 meters.
Which has been built in greater numbers, the Trieste-class or Type 071-class?
The Type 071-class has been built in greater numbers with 9 vessels compared to 1 vessels of the Trieste-class.