Bung Tomo vs Khukri
| Déplacement | 1 940 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 30,0 nœuds ◉ |
| Portée | 5 000 nm at 12 nœuds ◉ |
| Longueur | 89,9 m ◉ |
| Largeur | 12,8 m ◉ |
| Équipage | 79 ◉ |
| Propulsion | 4× MAN B&W / Ruston diesel engine (total of 30.2 MW (40,499 shp)), 2× shafts |
| Armement |
|
| Déplacement | 1 291 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 24,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 000 nm at 16 nœuds ◉ |
| Longueur | 91,1 m ◉ |
| Largeur | 10,5 m ◉ |
| Équipage | 112 ◉ |
| Propulsion | 2 × SEMT Pielstick/Kirloskar 18 PA6V 280 diesel engines (14,400 PS; 10,600 kW); 2 shafts |
| Armement |
|