Halifax vs Meko 360
| Déplacement | 4 735 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 30,0 nœuds ◉ |
| Portée | 9 500 nm at 18 nœuds ◉ |
| Longueur | 134,1 m ◉ |
| Largeur | 16,4 m ◉ |
| Équipage | 255 ◉ |
| Propulsion | CODOG: 2 × General Electric LM2500 gas turbines (47,500 shp), 1 × SEMT Pielstick 20PA6V280 diesel engine (8,800 shp) |
| Armement |
|
| Déplacement | 3 360 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 30,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 500 nm at 18 nœuds ◉ |
| Longueur | 125,9 m ◉ |
| Largeur | 15,0 m ◉ |
| Équipage | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armement |
|