Meko 360 vs Oslo
| Déplacement | 3 360 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 30,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 500 nm at 18 nœuds ◉ |
| Longueur | 125,9 m ◉ |
| Largeur | 15,0 m ◉ |
| Équipage | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armement |
|
| Déplacement | 2 134 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 25,0 nœuds ◉ |
| Portée | 3 900 nm at 15 nœuds ◉ |
| Longueur | 96,6 m ◉ |
| Largeur | 11,2 m ◉ |
| Équipage | 120 ◉ |
| Propulsion | Twin steam boilers, one high pressure and one low pressure steam turbine, 20,000 hp (14,914 kW) |
| Armement |
|