Meko 360 vs Zulfiquar
| Déplacement | 3 360 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 30,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 500 nm at 18 nœuds ◉ |
| Longueur | 125,9 m ◉ |
| Largeur | 15,0 m ◉ |
| Équipage | 200 ◉ |
| Propulsion | 2-shaft COGAG, 2 × Olympus TM 3B gas turbines (51,800 shp), 2 × Tyne RM-IC gas turbines (10,200 shp) |
| Armement |
|
| Déplacement | 3 144 tonnes ◉ |
| Vitesse maximale | 29,0 nœuds ◉ |
| Portée | 4 000 nm ◉ |
| Longueur | 123,2 m ◉ |
| Largeur | 13,8 m ◉ |
| Équipage | 215 ◉ |
| Propulsion | CODAD: 4 × Pielstick 16PA6STC at 5.1 MW (6,800 hp); 4 × MTU diesels generator set 8V396TE54 at 680 kW (910 hp) |
| Armement |
|