Bayraktar Kızılelma vs MQ-28 Ghost Bat
The Bayraktar Kızılelma and the MQ-28 Ghost Bat are both Military Drones, manufactured by Baykar and Boeing respectively. The Bayraktar Kızılelma has an operational range of 930 km vs 3,700 km for the MQ-28 Ghost Bat. The Bayraktar Kızılelma has been produced in 7 units vs 8 for the MQ-28 Ghost Bat. The MQ-28 Ghost Bat first flew 1 years before the Bayraktar Kızılelma (2021 vs 2022).
| Turkish jet-powered stealth unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s for carrier-capable and autonomous multirole operations. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 14 December 2022 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | 7 units |
| Average unit price | -- |
| Australian stealth multirole unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed to support crewed aircraft as a loyal wingman and perform autonomous missions. | |
| Origin country | 🇦🇺 Australia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing |
| First flight | 27 February 2021 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 8 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 10.0 m ◉ |
| Height | 3.5 m |
| Length | 14.5 m ◉ |
| Maximum speed | 1100 km/h |
| Operational range | 930 km ◉ |
| Service ceiling | 14,000 m |
| Max. takeoff weight | 8,500 kg |
| Total thrust | 1 x 16 kN ◉ |
| Wingspan | 7.3 m ◉ |
| Height | -- m |
| Length | 11.7 m ◉ |
| Maximum speed | -- km/h |
| Operational range | 3,700 km ◉ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | -- kg |
| Total thrust | 0 ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Bayraktar Kızılelma or MQ-28 Ghost Bat?
The Bayraktar Kızılelma is faster with a maximum speed of 1,100 km/h compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 km/h, a difference of 1,100 km/h.
Which has longer range, the Bayraktar Kızılelma or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-28 Ghost Bat has a longer range at 3,700 km compared to the Bayraktar Kızılelma's 930 km.
Which can fly higher, the Bayraktar Kızılelma or MQ-28 Ghost Bat?
The Bayraktar Kızılelma has a higher service ceiling at 14,000 meters (45,931 ft) compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Bayraktar Kızılelma or MQ-28 Ghost Bat?
The Bayraktar Kızılelma has a higher maximum takeoff weight at 8,500 kg compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 kg.
Which is larger, the Bayraktar Kızılelma or MQ-28 Ghost Bat?
The Bayraktar Kızılelma is longer at 14.5 meters compared to the MQ-28 Ghost Bat's 11.7 meters.
Which entered service first, the Bayraktar Kızılelma or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-28 Ghost Bat entered service first in 2024, 1 years before the Bayraktar Kızılelma which entered service in 2025.
Which has been built in greater numbers, the Bayraktar Kızılelma or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-28 Ghost Bat has been produced in greater numbers with 8 units compared to 7 units of the Bayraktar Kızılelma.