Bayraktar Kızılelma vs RQ-20 Puma
The Bayraktar Kızılelma and the RQ-20 Puma are both Military Drones, manufactured by Baykar and AeroVironment respectively. The Bayraktar Kızılelma reaches 1,100 km/h — 13:1 the RQ-20 Puma's 83 km/h. The Bayraktar Kızılelma has an operational range of 930 km vs 15 km for the RQ-20 Puma. The Bayraktar Kızılelma operates at altitudes up to 14,000 m compared to 3,200 m for the RQ-20 Puma. At 8,500 kg MTOW, the Bayraktar Kızılelma is 1417:1 the RQ-20 Puma's 6 kg. The Bayraktar Kızılelma has been produced in 7 units vs 1,000 for the RQ-20 Puma. The RQ-20 Puma first flew 15 years before the Bayraktar Kızılelma (2007 vs 2022).
| Turkish jet-powered stealth unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s for carrier-capable and autonomous multirole operations. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 14 December 2022 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | 7 units |
| Average unit price | -- |
| American battery-powered, small hand-launched unmanned aircraft system for surveillance and intelligence gathering. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | AeroVironment |
| First flight | 1 January 2007 |
| Year introduced | 2008 |
| Number produced | 1000 units |
| Average unit price | $250K |
| Wingspan | 10.0 m ◉ |
| Height | 3.5 m |
| Length | 14.5 m ◉ |
| Maximum speed | 1100 km/h ◉ |
| Operational range | 930 km ◉ |
| Service ceiling | 14,000 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 8,500 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 16 kN ◉ |
| Wingspan | 2.8 m ◉ |
| Height | -- m |
| Length | 1.4 m ◉ |
| Maximum speed | 83 km/h ◉ |
| Operational range | 15 km ◉ |
| Service ceiling | 3,200 m ◉ |
| Max. takeoff weight | 6 kg ◉ |
| Total thrust | 0 ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Bayraktar Kızılelma or RQ-20 Puma?
The Bayraktar Kızılelma is faster with a maximum speed of 1,100 km/h compared to the RQ-20 Puma's 83 km/h, a difference of 1,017 km/h.
Which has longer range, the Bayraktar Kızılelma or RQ-20 Puma?
The Bayraktar Kızılelma has a longer range at 930 km compared to the RQ-20 Puma's 15 km.
Which can fly higher, the Bayraktar Kızılelma or RQ-20 Puma?
The Bayraktar Kızılelma has a higher service ceiling at 14,000 meters (45,931 ft) compared to the RQ-20 Puma's 3,200 meters (10,498 ft).
Which is heavier, the Bayraktar Kızılelma or RQ-20 Puma?
The Bayraktar Kızılelma has a higher maximum takeoff weight at 8,500 kg compared to the RQ-20 Puma's 6 kg.
Which is larger, the Bayraktar Kızılelma or RQ-20 Puma?
The Bayraktar Kızılelma is longer at 14.5 meters compared to the RQ-20 Puma's 1.4 meters.
Which entered service first, the Bayraktar Kızılelma or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma entered service first in 2008, 17 years before the Bayraktar Kızılelma which entered service in 2025.
Which has been built in greater numbers, the Bayraktar Kızılelma or RQ-20 Puma?
The RQ-20 Puma has been produced in greater numbers with 1,000 units compared to 7 units of the Bayraktar Kızılelma.