Bayraktar Kızılelma vs Switchblade 300
The Bayraktar Kızılelma and the Switchblade 300 are both Military Drones, manufactured by Baykar and AeroVironment respectively. The Bayraktar Kızılelma reaches 1,100 km/h — 6.9x the Switchblade 300's 160 km/h. The Bayraktar Kızılelma has an operational range of 930 km vs 10 km for the Switchblade 300. At 8,500 kg MTOW, the Bayraktar Kızılelma is 1417:1 the Switchblade 300's 6 kg. The Bayraktar Kızılelma has been produced in 7 units vs 4,000 for the Switchblade 300. The Switchblade 300 first flew 11 years before the Bayraktar Kızılelma (2011 vs 2022).
| Turkish jet-powered stealth unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s for carrier-capable and autonomous multirole operations. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 14 December 2022 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | 7 units |
| Average unit price | -- |
| American man-portable loitering munition, introduced in the early 2010s, used for precision strikes against personnel and light vehicles in various global conflicts. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | AeroVironment |
| First flight | 1 January 2011 |
| Year introduced | 2011 |
| Number produced | 4000 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 10.0 m |
| Height | 3.5 m |
| Length | 14.5 m ◉ |
| Maximum speed | 1100 km/h ◉ |
| Operational range | 930 km ◉ |
| Service ceiling | 14,000 m |
| Max. takeoff weight | 8,500 kg ◉ |
| Total thrust | 1 x 16 kN ◉ |
| Wingspan | -- m |
| Height | -- m |
| Length | 0.5 m ◉ |
| Maximum speed | 160 km/h ◉ |
| Operational range | 10 km ◉ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | 6 kg ◉ |
| Total thrust | 0 ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Bayraktar Kızılelma or Switchblade 300?
The Bayraktar Kızılelma is faster with a maximum speed of 1,100 km/h compared to the Switchblade 300's 160 km/h, a difference of 940 km/h.
Which has longer range, the Bayraktar Kızılelma or Switchblade 300?
The Bayraktar Kızılelma has a longer range at 930 km compared to the Switchblade 300's 10 km.
Which can fly higher, the Bayraktar Kızılelma or Switchblade 300?
The Bayraktar Kızılelma has a higher service ceiling at 14,000 meters (45,931 ft) compared to the Switchblade 300's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Bayraktar Kızılelma or Switchblade 300?
The Bayraktar Kızılelma has a higher maximum takeoff weight at 8,500 kg compared to the Switchblade 300's 6 kg.
Which is larger, the Bayraktar Kızılelma or Switchblade 300?
The Bayraktar Kızılelma is longer at 14.5 meters compared to the Switchblade 300's 0.5 meters.
Which entered service first, the Bayraktar Kızılelma or Switchblade 300?
The Switchblade 300 entered service first in 2011, 14 years before the Bayraktar Kızılelma which entered service in 2025.
Which has been built in greater numbers, the Bayraktar Kızılelma or Switchblade 300?
The Switchblade 300 has been produced in greater numbers with 4,000 units compared to 7 units of the Bayraktar Kızılelma.