Bayraktar TB3 vs Tu-143 Reys
The Bayraktar TB3 and the Tu-143 Reys are both Military Drones, manufactured by Baykar and Tupolev respectively. The Tu-143 Reys reaches 950 km/h — 3.2x the Bayraktar TB3's 300 km/h. The Bayraktar TB3 has an operational range of 2,000 km vs 200 km for the Tu-143 Reys. The Tu-143 Reys first flew 53 years before the Bayraktar TB3 (1970 vs 2023).
| Turkish carrier-based medium-altitude long-endurance unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed for short-range take-off and landing from drone carriers. | |
| Origin country | 🇹🇷 Turkey |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Baykar |
| First flight | 27 October 2023 |
| Year introduced | 2025 |
| Number produced | N/A |
| Average unit price | -- |
| Soviet unmanned reconnaissance aircraft from 1970s used for tactical reconnaissance missions | |
| Origin country | 🇨🇳 Ex-USSR |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Tupolev |
| First flight | 1 January 1970 |
| Year introduced | 1976 |
| Number produced | 950 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 14.0 m ◉ |
| Height | 2.6 m ◉ |
| Length | 8.4 m ◉ |
| Maximum speed | 300 km/h ◉ |
| Operational range | 2,000 km ◉ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | 1,450 kg ◉ |
| Wingspan | 2.2 m ◉ |
| Height | 1.5 m ◉ |
| Length | 8.1 m ◉ |
| Maximum speed | 950 km/h ◉ |
| Operational range | 200 km ◉ |
| Service ceiling | 5,000 m |
| Max. takeoff weight | 1,230 kg ◉ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the Bayraktar TB3 or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys is faster with a maximum speed of 950 km/h compared to the Bayraktar TB3's 300 km/h, a difference of 650 km/h.
Which has longer range, the Bayraktar TB3 or Tu-143 Reys?
The Bayraktar TB3 has a longer range at 2,000 km compared to the Tu-143 Reys's 200 km.
Which can fly higher, the Bayraktar TB3 or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys has a higher service ceiling at 5,000 meters (16,404 ft) compared to the Bayraktar TB3's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the Bayraktar TB3 or Tu-143 Reys?
The Bayraktar TB3 has a higher maximum takeoff weight at 1,450 kg compared to the Tu-143 Reys's 1,230 kg.
Which is larger, the Bayraktar TB3 or Tu-143 Reys?
The Bayraktar TB3 is longer at 8.3 meters compared to the Tu-143 Reys's 8.1 meters.
Which entered service first, the Bayraktar TB3 or Tu-143 Reys?
The Tu-143 Reys entered service first in 1976, 49 years before the Bayraktar TB3 which entered service in 2025.