MQ-20 Avenger vs MQ-28 Ghost Bat
The MQ-20 Avenger and the MQ-28 Ghost Bat are both Military Drones, manufactured by General Atomics and Boeing respectively. The MQ-20 Avenger has an operational range of 2,900 km vs 3,700 km for the MQ-28 Ghost Bat. The MQ-20 Avenger has been produced in 9 units vs 8 for the MQ-28 Ghost Bat. The MQ-20 Avenger first flew 12 years before the MQ-28 Ghost Bat (2009 vs 2021).
| American jet-powered unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 21st century, designed for stealthy reconnaissance and strike missions. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | General Atomics |
| First flight | 4 April 2009 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | 9 units |
| Average unit price | -- |
| Australian stealth multirole unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed to support crewed aircraft as a loyal wingman and perform autonomous missions. | |
| Origin country | 🇦🇺 Australia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing |
| First flight | 27 February 2021 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 8 units |
| Average unit price | -- |
| Wingspan | 20.0 m â—‰ |
| Length | 13.0 m â—‰ |
| Maximum speed | 740 km/h |
| Operational range | 2,900 km â—‰ |
| Service ceiling | 15,240 m |
| Max. takeoff weight | 8,255 kg |
| Total thrust | 1 x 17 kN â—‰ |
| Wingspan | 7.3 m â—‰ |
| Length | 11.7 m â—‰ |
| Maximum speed | -- km/h |
| Operational range | 3,700 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | -- kg |
| Total thrust | 0 â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MQ-20 Avenger or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-20 Avenger is faster with a maximum speed of 740 km/h compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 km/h, a difference of 740 km/h.
Which has longer range, the MQ-20 Avenger or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-28 Ghost Bat has a longer range at 3,700 km compared to the MQ-20 Avenger's 2,900 km.
Which can fly higher, the MQ-20 Avenger or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-20 Avenger has a higher service ceiling at 15,240 meters (50,000 ft) compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the MQ-20 Avenger or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-20 Avenger has a higher maximum takeoff weight at 8,255 kg compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 kg.
Which is larger, the MQ-20 Avenger or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-20 Avenger is longer at 13.0 meters compared to the MQ-28 Ghost Bat's 11.7 meters.
Which has been built in greater numbers, the MQ-20 Avenger or MQ-28 Ghost Bat?
The MQ-20 Avenger has been produced in greater numbers with 9 units compared to 8 units of the MQ-28 Ghost Bat.