MQ-28 Ghost Bat vs nEUROn
The MQ-28 Ghost Bat and the nEUROn are both Military Drones, manufactured by Boeing and Dassault Aviation respectively. The MQ-28 Ghost Bat has an operational range of 3,700 km vs 1,852 km for the nEUROn. The MQ-28 Ghost Bat has been produced in 8 units vs 1 for the nEUROn. The nEUROn first flew 9 years before the MQ-28 Ghost Bat (2012 vs 2021).
| Australian stealth multirole unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed to support crewed aircraft as a loyal wingman and perform autonomous missions. | |
| Origin country | 🇦🇺 Australia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing |
| First flight | 27 February 2021 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 8 units |
| Average unit price | -- |
| European experimental stealth unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 21st century for testing autonomous combat technologies in high-threat zones. | |
| Origin country | 🇫🇷 France |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Dassault Aviation |
| First flight | 1 December 2012 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | 1 units |
| Average unit price | $28 million |
| Wingspan | 7.3 m â—‰ |
| Length | 11.7 m â—‰ |
| Maximum speed | -- km/h |
| Operational range | 3,700 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | -- kg |
| Empty weight | -- kg |
| Total thrust | 0 â—‰ |
| Wingspan | 12.5 m â—‰ |
| Length | 9.5 m â—‰ |
| Maximum speed | 980 km/h |
| Operational range | 1,852 km â—‰ |
| Service ceiling | 14,000 m |
| Max. takeoff weight | 7,000 kg |
| Empty weight | 4,900 kg |
| Total thrust | 1 x 40 kN â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MQ-28 Ghost Bat or nEUROn?
The nEUROn is faster with a maximum speed of 980 km/h compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 km/h, a difference of 980 km/h.
Which has longer range, the MQ-28 Ghost Bat or nEUROn?
The MQ-28 Ghost Bat has a longer range at 3,700 km compared to the nEUROn's 1,852 km.
Which can fly higher, the MQ-28 Ghost Bat or nEUROn?
The nEUROn has a higher service ceiling at 14,000 meters (45,931 ft) compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the MQ-28 Ghost Bat or nEUROn?
The nEUROn has a higher maximum takeoff weight at 7,000 kg compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 kg.
Which is larger, the MQ-28 Ghost Bat or nEUROn?
The MQ-28 Ghost Bat is longer at 11.7 meters compared to the nEUROn's 9.5 meters.
Which has been built in greater numbers, the MQ-28 Ghost Bat or nEUROn?
The MQ-28 Ghost Bat has been produced in greater numbers with 8 units compared to 1 units of the nEUROn.