MQ-28 Ghost Bat vs XQ-58 Valkyrie
The MQ-28 Ghost Bat and the XQ-58 Valkyrie are both Military Drones, manufactured by Boeing and Kratos respectively. The MQ-28 Ghost Bat has an operational range of 3,700 km vs 5,600 km for the XQ-58 Valkyrie. The XQ-58 Valkyrie first flew 2 years before the MQ-28 Ghost Bat (2019 vs 2021).
| Australian stealth multirole unmanned combat aerial vehicle, developed in the early 2020s, designed to support crewed aircraft as a loyal wingman and perform autonomous missions. | |
| Origin country | 🇦🇺 Australia |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Boeing |
| First flight | 27 February 2021 |
| Year introduced | 2024 |
| Number produced | 8 units |
| Average unit price | -- |
| American experimental stealth unmanned combat aerial vehicle, developed in the late 2010s, designed to serve as a loyal wingman for manned fighter aircraft. | |
| Origin country | 🇺🇸 United States |
| Category | Military Drones |
| Manufacturer | Kratos |
| First flight | 5 March 2019 |
| Year introduced | -- |
| Number produced | N/A |
| Average unit price | $4 million |
| Wingspan | 7.3 m â—‰ |
| Length | 11.7 m â—‰ |
| Maximum speed | -- km/h |
| Operational range | 3,700 km â—‰ |
| Service ceiling | -- m |
| Max. takeoff weight | -- kg |
| Empty weight | -- kg |
| Total thrust | 0 â—‰ |
| Wingspan | 8.2 m â—‰ |
| Length | 9.1 m â—‰ |
| Maximum speed | 1048 km/h |
| Operational range | 5,600 km â—‰ |
| Service ceiling | 14,000 m |
| Max. takeoff weight | 2,722 kg |
| Empty weight | 1,134 kg |
| Total thrust | 1 x 8 kN â—‰ |
Performance Radar Chart
Frequently Asked Questions
Which is faster, the MQ-28 Ghost Bat or XQ-58 Valkyrie?
The XQ-58 Valkyrie is faster with a maximum speed of 1,048 km/h compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 km/h, a difference of 1,048 km/h.
Which has longer range, the MQ-28 Ghost Bat or XQ-58 Valkyrie?
The XQ-58 Valkyrie has a longer range at 5,600 km compared to the MQ-28 Ghost Bat's 3,700 km.
Which can fly higher, the MQ-28 Ghost Bat or XQ-58 Valkyrie?
The XQ-58 Valkyrie has a higher service ceiling at 14,000 meters (45,931 ft) compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 meters (0 ft).
Which is heavier, the MQ-28 Ghost Bat or XQ-58 Valkyrie?
The XQ-58 Valkyrie has a higher maximum takeoff weight at 2,722 kg compared to the MQ-28 Ghost Bat's 0 kg.
Which is larger, the MQ-28 Ghost Bat or XQ-58 Valkyrie?
The MQ-28 Ghost Bat is longer at 11.7 meters compared to the XQ-58 Valkyrie's 9.1 meters.