BETAB-500 vs GBU-28
| The BETAB-500 is a Soviet/Russian concrete-piercing bomb designed to crater runways and penetrate reinforced concrete structures. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Concrete-Piercing Bomb |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-28 is a 5,000 lb laser-guided bomb designed to destroy deeply buried, hardened targets. It was developed for use during Operation Desert Storm. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Laser-guided bunker-busting bomb |
| Manufacturer | Watervliet Arsenal |
| Service year | 1991 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Maximum speed | Mach 1.0 |
| Weight | 477 kg â—‰ |
| Warhead | 98.0 kg â—‰ |
| Length | 2.20 m |
| Diameter | 350 mm â—‰ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | TNT equivalent |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 2,268 kg â—‰ |
| Warhead | 286.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | 203 mm â—‰ |
| Guidance | Laser, Inertial, GPS |
| Warhead type | Tritonal or AFX-757 explosive |