BETAB-500 vs GBU-43/B MOAB
| The BETAB-500 is a Soviet/Russian concrete-piercing bomb designed to crater runways and penetrate reinforced concrete structures. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Concrete-Piercing Bomb |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-43/B MOAB is a U.S.-developed, 2003-introduced, large-yield conventional bomb primarily used for destroying hardened targets, notable for its sheer size and explosive power. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Large-yield conventional bomb |
| Manufacturer | Air Force Research Laboratory |
| Service year | 2003 |
| Number produced | 15 units |
| Estimated unit price | $0.2 million |
| Maximum speed | Mach 1.0 |
| Weight | 477 kg â—‰ |
| Warhead | 98.0 kg â—‰ |
| Length | 2.20 m |
| Diameter | 350 mm |
| Guidance | -- |
| Warhead type | TNT equivalent |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 9,800 kg â—‰ |
| Warhead | 8482.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | GPS satellite-guidance |
| Warhead type | Composition H-6 |