BETAB-500 vs GBU-57 MOP
| The BETAB-500 is a Soviet/Russian concrete-piercing bomb designed to crater runways and penetrate reinforced concrete structures. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Concrete-Piercing Bomb |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-57 MOP, a U.S. munition introduced in 2011, is a 30,000-pound bomb designed to destroy hardened, deeply buried targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Penetration Bomb |
| Type | Precision-guided munition bunker buster bomb |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 2011 |
| Number produced | 20 units |
| Estimated unit price | NA |
| Maximum speed | Mach 1.0 |
| Weight | 477 kg â—‰ |
| Warhead | 98.0 kg â—‰ |
| Length | 2.20 m â—‰ |
| Diameter | 350 mm â—‰ |
| Guidance | -- |
| Warhead type | TNT equivalent |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 14,000 kg â—‰ |
| Warhead | 2423.0 kg â—‰ |
| Length | 6.25 m â—‰ |
| Diameter | 800 mm â—‰ |
| Guidance | GPS/INS |
| Warhead type | High-explosive |