CBU-87 CEM vs RBK-500
| The U.S.-developed CBU-87 Combined Effects Munition, introduced in 1986, is an air-dropped cluster bomb designed to attack personnel and vehicles, dispersing bomblets over a wide area. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Cluster Munition |
| Type | Cluster Bomb Unit |
| Manufacturer | Aerojet General |
| Service year | 1986 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| The RBK-500 is a Russian cluster bomb that dispenses antitank submunitions guided by infrared homing. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Cluster Munition |
| Type | Cluster Bomb |
| Manufacturer | NPO Bazalt |
| Service year | 1987 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 431 kg â—‰ |
| Length | 2.31 m |
| Diameter | 410 mm |
| Guidance | Wind Corrected Munitions Dispenser |
| Warhead type | 202 BLU-97/B submunitions |
| Weight | 500 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Dual-mode infrared homing system |
| Warhead type | 15 Motiv-3 SPBE-D antitank submunitions |