FAB-1500 vs FAB-500
| The FAB-1500, a Soviet-designed, high-explosive aerial bomb introduced in 1946, is primarily used for destroying industrial, infrastructure, and hardened targets, distinguished by its large size and weight. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Unguided Bomb |
| Type | High-explosive aerial bomb |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1954 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The FAB-500 is a Soviet-designed, general-purpose high-explosive bomb introduced in 1954, primarily used for destroying industrial, infrastructure, and military targets, and characterized by its streamlined body. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Unguided Bomb |
| Type | General Purpose High-explosive Aerial Bomb |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1962 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | NA |
| Maximum speed | 1000 km/h â—‰ |
| Weight | 1,500 kg â—‰ |
| Warhead | 675.0 kg â—‰ |
| Length | 3.00 m |
| Diameter | 600 mm â—‰ |
| Guidance | GPS/satellite guidance |
| Warhead type | High-explosive TNT |
| Range | 70.0 km |
| Maximum speed | Mach 1.6 â—‰ |
| Weight | 500 kg â—‰ |
| Warhead | 150.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | 452 mm â—‰ |
| Guidance | Satellite guidance |
| Warhead type | High-explosive |