FAB-3000 vs Mk 84
| The FAB-3000 is a Soviet/Russian 3,000 kg high-explosive bomb, introduced in 1946, primarily for destroying industrial and infrastructure targets, distinguished by its large size and single nose fuse. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Unguided Bomb |
| Type | High-explosive aerial bomb |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1954 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The US-developed Mk 84, introduced in the 1950s, is a 2,000-lb general-purpose bomb distinguished by its relatively thick casing for enhanced penetration. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Unguided Bomb |
| Type | General purpose aircraft bomb |
| Manufacturer | -- |
| Service year | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Maximum speed | 1000 km/h |
| Weight | 3,000 kg â—‰ |
| Warhead | 1400.0 kg â—‰ |
| Length | 3.20 m |
| Diameter | 630 mm |
| Guidance | Satellite navigation |
| Warhead type | High-explosive |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 945 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | NA |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | Tritonal high explosive |