FAB-500 vs ODAB-500PM
| The FAB-500 is a Soviet-designed, general-purpose high-explosive bomb introduced in 1954, primarily used for destroying industrial, infrastructure, and military targets, and characterized by its streamlined body. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Unguided Bomb |
| Type | General Purpose High-explosive Aerial Bomb |
| Manufacturer | Russian State Industry |
| Service year | 1962 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The ODAB-500PM is a Soviet/Russian 500kg fuel-air explosive bomb, distinguished by its use of a two-stage detonation process for enhanced blast effect. | |
| Origin | 🇷🇺 Russia |
| Category | Unguided Bomb |
| Type | Thermobaric Aviation Bomb |
| Manufacturer | GNPP Bazalt |
| Service year | -- |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 70.0 km |
| Maximum speed | Mach 1.6 |
| Weight | 500 kg â—‰ |
| Warhead | 150.0 kg â—‰ |
| Diameter | 452 mm |
| Guidance | Satellite guidance |
| Warhead type | High-explosive |
| Range | NA |
| Maximum speed | NA |
| Weight | 500 kg â—‰ |
| Warhead | 190.0 kg â—‰ |
| Diameter | -- mm |
| Guidance | Unguided |
| Warhead type | Fuel-air explosive |