FT-1 vs GBU-10 Paveway II
| The Chinese FT-1, revealed in 2006, is a precision-guided bomb kit for 500kg bombs using BeiDou/GPS and inertial navigation, extending its range to 18km. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Satellite/inertial bomb kit |
| Manufacturer | China Academy of Launch Vehicle Technology |
| Service year | 2006 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 18.0 km |
| Weight | 500 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Guidance | Inertial navigation + GPS/BDS satellite guidance |
| Warhead type | -- |
| Range | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |