FT-1 vs GBU-16 Paveway II
| The Chinese FT-1, revealed in 2006, is a precision-guided bomb kit for 500kg bombs using BeiDou/GPS and inertial navigation, extending its range to 18km. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Satellite/inertial bomb kit |
| Manufacturer | China Academy of Launch Vehicle Technology |
| Service year | 2006 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-16 Paveway II is a laser-guided bomb, based on the Mk 83, used by the USAF, USN, and NATO for precision strikes. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Service year | 1976 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Range | 18.0 km |
| Weight | 500 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Guidance | Inertial navigation + GPS/BDS satellite guidance |
| Warhead type | -- |
| Range | NA |
| Weight | 454 kg â—‰ |
| Warhead | 454.0 kg |
| Guidance | Semi-active laser |
| Warhead type | Mk 83 general-purpose bomb |