FT-1 vs GBU-54 LJDAM
| The Chinese FT-1, revealed in 2006, is a precision-guided bomb kit for 500kg bombs using BeiDou/GPS and inertial navigation, extending its range to 18km. | |
| Origin | 🇨🇳 China |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Satellite/inertial bomb kit |
| Manufacturer | China Academy of Launch Vehicle Technology |
| Service year | 2006 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Introduced by the United States in 2008, the GBU-54 LJDAM is a precision-guided bomb featuring dual-mode GPS and laser seekers to engage stationary and moving targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Precision-guided Munition Guidance Kit |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 1997 |
| Number produced | 550,000 units |
| Estimated unit price | $0.0 million |
| Range | 18.0 km â—‰ |
| Weight | 500 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Guidance | Inertial navigation + GPS/BDS satellite guidance |
| Warhead type | -- |
| Range | 80.0 km â—‰ |
| Weight | 910 kg â—‰ |
| Warhead | 910.0 kg |
| Guidance | GPS, Inertial, Laser |
| Warhead type | General-purpose Bomb |