GBU-10 Paveway II vs GBU-16 Paveway II
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-16 Paveway II is a laser-guided bomb, based on the Mk 83, used by the USAF, USN, and NATO for precision strikes. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Lockheed Martin |
| Service year | 1976 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | 454 kg â—‰ |
| Warhead | 454.0 kg â—‰ |
| Length | 3.70 m â—‰ |
| Diameter | 356 mm â—‰ |
| Guidance | Semi-active laser |
| Warhead type | Mk 83 general-purpose bomb |