GBU-10 Paveway II vs GBU-24 Paveway III
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The GBU-24 Paveway III is a 2,000 lb laser-guided bomb used against hardened targets. It features a long glide path for increased standoff range. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1983 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | -- kg |
| Warhead | 910.0 kg â—‰ |
| Length | 4.39 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | Pulse-coded laser |
| Warhead type | General purpose or penetrator |