GBU-10 Paveway II vs GBU-27 Paveway III
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Introduced by the United States in 1987, the GBU-27 Paveway III is a laser-guided penetrator bomb for hardened targets, featuring modified fins for internal carriage in the F-117. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1991 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg |
| Warhead | 429.0 kg |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | -- kg |
| Warhead | -- kg |
| Length | 4.20 m â—‰ |
| Diameter | 370 mm â—‰ |
| Guidance | Laser-guided |
| Warhead type | BLU-109 penetrating warhead |