GBU-10 Paveway II vs GBU-49 Enhanced Paveway II
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The United States introduced the GBU-49 Enhanced Paveway II in 2003 as a precision-guided bomb featuring dual-mode GPS and laser guidance for target engagement. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser and GPS Guided Bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 2017 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg â—‰ |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | 227 kg â—‰ |
| Warhead | 227.0 kg â—‰ |
| Length | 3.29 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | Dual-mode GPS and Laser |
| Warhead type | BLU-133 |