GBU-10 Paveway II vs GBU-62 QUICKSINK
| Laser-guided bomb consisting of a 2,000-pound Mk 84 warhead and a Paveway II guidance kit for precision strikes against high-value surface targets. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Laser-guided bomb |
| Manufacturer | Raytheon |
| Service year | 1968 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| The US-made GBU-62 QUICKSINK is a JDAM-based anti-ship weapon that uses a modified detonation algorithm to sink ships. | |
| Origin | 🇺🇸 United States |
| Category | Guided Bomb |
| Type | Anti-ship guided bomb |
| Manufacturer | Boeing |
| Service year | 2023 |
| Number produced | -- units |
| Estimated unit price | NA |
| Weight | 907 kg â—‰ |
| Warhead | 429.0 kg |
| Length | 4.37 m â—‰ |
| Diameter | 460 mm â—‰ |
| Guidance | GPS and Laser |
| Warhead type | High-explosive |
| Weight | 230 kg â—‰ |
| Warhead | -- kg |
| Length | 2.38 m â—‰ |
| Diameter | 273 mm â—‰ |
| Guidance | GPS/INS |
| Warhead type | Mk82 or Mk84 |